Historia

30 maja 1909 roku, dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice” (Myslowitzergrube) Otto Fritsch założył Klub Sportowy Mysłowice 1909 - czyli, obecny Klub Sportowy Górnik 09 Mysłowice, stając się zarazem pierwszym prezesem klubu.
 

Mysłowice 1909 na początku prowadził tylko jedną sekcję: piłkę nożną, w której skupiał głównie górników Kopalni Mysłowice. Treningi oraz spotkania na początku były rozgrywane głównie na łąkach nieopodal huty Zofia, a od 1910 roku – kiedy, to został wyznaczony teren pod boisko Górnika 09, wszyscy zawodnicy, działacze i kibice wspólnymi siłami skierowali wodę oraz muł zalegający w Parku Zamkowym do pobliskiej rzeki i razem przystąpili do prac, dzięki którym powstało pierwsze boisko a w późniejszym czasie stadion Górnika 09. Warto dodać, że Kocina rozgrywa w tym miejscu swoje spotkania nieprzerwanie aż po dziś dzień (stadion przechodził oczywiście rozbudowę oraz modernizację).
 

Klub od początku istnienia był związany z Kopalnią Mysłowice, znaczną większość zawodników wszystkich sekcji stanowili pracownicy Kopalni i ich rodziny, a po nieudanych zawodach bali się przyjść do pracy w obawie przed konsekwencjami. Niewiele jest klubów sportowych w Polsce, które mogą się pochwalić tak długim istnieniem. Popularna Kocina, jako jedna z naprawdę niewielu na świecie prowadziła swoją sportową działalność podczas I i II wojny światowej - nielegalnie, jak najbardziej konspiracyjnie się da, nie wszystkie sekcje - ale, jednak klub funkcjonował.
 

Przy Górniku 09 działało wiele sekcji: boks, tenis ziemny, hokej, motocross, kolarstwo, szachy, lekkoatletyka, sekcja pływacka, tenisa stołowego i piłka nożna. Te sekcje działały bardzo prężnie, klub liczył się w kraju, drużyna szachowa Mysłowickiej „zero-dziewiątki”” przez wiele lat była najmocniejszą w kraju! Także w tenisie stołowym Kocina była czołowym klubem w Polsce. Drużyna hokeja na lodzie Górnika 09 Mysłowice występowała w I lidze! Także sekcja kolarska miała wielkie sukcesy – była najmocniejszą na Śląsku, m.in zawodnik Kociny - Czarnecki zajął 3 miejsce w wyścigu Tour de Pologne! Były także medale mistrzostw Polskich w motocrossie. Dwóch bokserów w barwach Górnika 09 Mysłowice zdobyło mistrzostwo Polski.


Dzięki sukcesom klubu w najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce, zawodnicy Kociny jeździli na zawody po całej Europie i świecie.
 

Jeśli chodzi o sekcję wiodącą - –piłkę nożna to drużyna grała najwyżej w III lidze (obecna II liga –po reorganizacji rozgrywek). Drużyna, była blisko awansu do II ligi (obecna I liga), ale w decydującym spotkaniu –ostatnim w sezonie i to z drużyną, z którą rywalizowaliśmy o awans Kocina' przegrała 1-0 z GKS-em Tychy - wtedy też upadł plany rozbudowy stadionu. Sekcja piłkarska mogła zajść dalej, jednak ostatecznie postanowiono o nie wychodzeniu po za III ligę, powodów jest kilka. Po pierwsze trzeba było wyłożyć ogromne pieniądze na rozbudowę stadionu, aby ten spełniał wymogi licencyjne II ligi (obecna I), po drugie w mieście wojewódzkim powstał GKS Katowice, który na Śląsku miał być klubem wiodącym i do tego klubu ściągano czołowych piłkarzy z okolicznych drużyn – niektórzy ironicznie nazywali Górnika 09 Mysłowice zapleczem Katowickiej GieKSy, ponieważ wielu piłkarzy z Gwarków 13 trafiło na Bukową gdzie robiło kariery, min. Franiszek Sput (wychowanek G09) który stał się legendarnym bramkarzem GKS-u.
 

Górnik 09 Mysłowice wychował kilku czołowych polskich zawodników i reprezentantów, w piłce nożnej min: Jerzy Wijas (17-krotny reprezentant Polski), Wojciech Grzyb (wieloletni kapitan Ruchu Chorzów), czy wspomniany wcześniej Franciszek Sput.
 

W Górniku 09 funkcjonowały także sekcje: szermierki, gimnastyczna, piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki czy jeszcze na początku tego wieku sekcja żeglarska. Niestety, po kilku latach te sekcje upadły...
 

Z biegiem czasu kopalnia przechodziła z pod władz miasta do rąk Katowickiego Holdingu Węglowego, przez co klub zaczął upadać, bo Kopalnia Mysłowice przestała pomagać… Aktualnie przy Kocinie jest jedynie sekcja piłki nożnej (drużyna występuje w lidze okręgowej) choć, jeszcze nie tak dawno bo w 100 lecie Klubu w 2009 roku działa jeszcze sekcja tenisa stołowego i lekkoatletyki.
 

Największe sukcesy klub święcił w latach 50,60,70 i 80 oraz w okresie między wojennym, gdzie Górnik 09 Mysłowice min. w 1919 roku zdobył najbardziej prestiżowy Puchar w kraju, trofeum Maxa Weichmanna - jednego z najbardziej wpływowych ludzi na świecie w tamtym okresie.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości